SONADEM | NAMAZ
NAMAZ

Değerli Müslümanlar;

İmanın alâmeti; islamın beş şartını yerine getirmek başta olmak üzere, ibadet yapmaktır.

Dünyaya gelmemizin gayesi, ibadet yapıp ruhumuzu kemalleştirmektir. Sadece bilgi, ilim, insanı kurtarmaz. Örneğin; kalp ameliyatının nasıl yapılacağını okur, öğrenirsin. Fakat uygulamaya gelince, doktor olmadığın için yapamazsın. Allah’a vasıl olmayı (ermeyi) velilerin kitaplarından okur, öğrenirsin; fakat vasıl olamazsın. Allah’a vasıl olmanın tek yolu, ibadet etmektir. İbadet ise ancak madde bedenle yapılır, bedene yaptırılır. Namaz, bedene yaptırılan en önemli ibadettir. Bundan dolayı Hz. Muhammed (sav); “Namazı terk eden dinini yıkmıştır.” demiş ve beş vakit farz namazı kıldığı gibi, nafile namazları da kılmıştır.

En çok ibadet edenler, Allah’a vasıl olanlardır. Hz. Muhammed (sav), namazı, miraçla, yâni Allah’a vasıl olduktan sonra getirmiştir. Dünyadan ayrılana kadar da en çok namaz kılan kendileri idi. Geceleri kalkıp ayakları şişene kadar namaz kılardı. Şayet Allah’ı bildikten sonra namazın hükmü kalksaydı, Hz. Muhammed (sav) örnek olmak için sadece beş vakit farzları kılardı.

Gecenin bir kısmında da uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki, Rabbin seni Makam-ı Mahmud’a ulaştırsın (Kur’an 17:79)

Namaz, insanın ilmini arttırdığı gibi, Allah’a yakınlık vesilesidir. Allah’ın zatı sonsuz/sınırsızdır. Bu sonsuzlukta yol alabilmen için dünyadan ayrılana kadar ibadet etmek zorundasın. Ne kadar çok namaz kılarsan Allah ilminde o kadar ilerlersin. Akıllı bir insan, namazını terk etmez. Namazını terk etmiş, sözde “alim, üstad, çağdaş düşünür” görürseniz, ondan ceylanın aslandan kaçtığı gibi kaçınız. Zira namaz cephede dahi terkedilmez.

Cephede sen de onların (müminlerin) arasubda bulunup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun. (…) (Kur’an 4:102)

Namaz kılmamakta ısrar edenlere, namazı terkedenlere ise ne deneceği aşağıdaki ayette yazılıdır:

Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki onlar namazlarını ciddiye almazlar (Kur’an 107:4-5)

Aşağıdaki ayetlerde ise açıkça inananların namaz kılmaları gerektiği belirtiliyor:

İnanan kullarıma söyle, namazı dosdoğru kılsınlar, hiçbir alışveriş ve dostluğun bulunmadığı bir gün gelmeden önce kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda gizlice ve açıktan harcasınlar. (Kur’an, 14:31)

 Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç, Allah’a karşı gelmekten sakınmandır. (Kur’an, 20:132)

 Namazı kılın, zekatı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin (Kur’an, 2:43)

Son olarak; geçmişte yaşamış evliyaya ait kitapları, kimin ne maksatla çevirdiğini ya da sadeleştirdiğini bilmeden, o kitaplardan yapılan alıntılara itibar etmemenizi tavsiye ediyorum. Zira; bir çok insan, “Bak, filan veli şunu yapmış” gibi ifadelerle aldatılmaktadır. Unutmayınız ki en doğru ölçü Hz. Muhammed (sav) yaşantısıdır ve ancak ayet ve sahih hadisler güvenilir delil olarak kabul edilebilir. Hiçbir ayet ve hadis, namazın belli bir aşamadan sonra terkedilebileceğini söylemez.

Hakkı batılla karıştırıp da bile bile hakkı gizlemeyin (Kur’an, 2:42)

DEMOKRASİ VE DİN

Sevgili insanlar, Çağımızda, ahir zaman olması hasebiyle, dini ve şartlarını tebliğ eden nebilere büyük saldırı ve hakaretler yapıldığını sıklıkla görmekteyiz. ...

Devamını oku.
NAMAZ

Değerli Müslümanlar; İmanın alâmeti; islamın beş şartını yerine getirmek başta olmak üzere, ibadet yapmaktır. Dünyaya gelmemizin gayesi, ibadet yapıp ruhumuzu ...

Devamını oku.
EVLİLİK ÜZERİNE KISA BİR YAZI

Beden, bir kafestir. Kendini bilmeyen insan, kafeste yaşar. Kim olduğunu bilen, bu kafesten kurtulur ve kainatta hürriyetine kavuşur. Evlilik, ilahi ...

Devamını oku.
MEHDİYET – MEHDİLİK – MEHDİ

Mehdilik konusu, asırlardan beri bilinen bir konudur. Hatta; Hinduizm’in, Taoizm’in ve Budizm’in kutsal kitaplarında dünyanın son döneminde gelecek olan kişinin, ...

Devamını oku.
Hz. MUHAMMED (sav)’in ÜMMETİNE MUHAMMEDİ DENİR Mİ?

Hayır denmez! Bu tabiri kullananlar İsevi, Musevi ya da başka inançta olanlardır. Onların böyle demelerinin, onlar açısından bir mahsuru da ...

Devamını oku.